Tupování

23. února 2008 v 11:25 |  jak na...

Tupování

Tupováním jdou znázornit plynulé přechody, nejsou sice zdaleka tak dokonalé jako nastříkané pistolí, ale není špatné ji znát, protože nám někdy může pomoct z úzkých.

O co se jedná?

Tupování je způsob barvení modelu. Máme volbu mezi dvěma pomůckama
  1. Štětec
  2. Molitan

Štětec

Nejprve je potřeba si připravit štětec na tupování. Takový štětec musí mít krátké tvrdší štětinky. Vystačíme si s upraveným obyčejným štětcem, kterému zastřihneme vlas zhruba tak, aby výsledný vlas štětce byl 50-75% původní délky vlasu.
Nabereme barvu na štětec (radši méně, je dobré ji trochu vytřít do hadru, tak aby nám štětec dělal jen drobnou stopu. Ale zase větší než při metodě suchého štětce). A jemnými dotyky vlasů štětce kolmo na barvený povrch tvoříme přechod.

Molitan

Druhou možností je použití molitanu. Ten si nařežeme na drobné proužky (30×5×5 mm), které přeložíme a jeden upneme je do versatilky. Molitan namočíme zlehka do barvy. Uděláme stranou na papír pár stop, abychom se zbavili přebytečné barvy a aby se barva dostala do celého molitanu. Takto molitanem děláme "ďubky" až se nám podaří cílený přechod. Musíme si ale dát pozor, když nám začne v molitanu zasychat barva. To se molitan začne trhat a zůstávají nám na modelu drobné kousíčky.
Ještě doplním, že můžeme místo barvy použít i tmel, který takto používám při ztvárnění rzi.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama